Search

בנק ישראל והדולר- האם בעל הבית השתגע?
אז מה קרה? למה זה קרה? ומה לעשות עם מה שקרה? בנק ישראל הכריז על כך שירכוש השנה לפחות 30 מיליארד דולר, מכיוון ששער השקל מבחינתו נמצא במקום לא ריאלי ומכיוון שאנחנו משק מוטה יצוא, שער דולר נמוך יעכב את הצמיחה הכלכלית שלנו. למעשה, מבחינת בנק ישראל, אין פה הרבה "סיכון". הרי לקנות דולר-שקל זה סוג של הרחבה מוניטרית והתשלום היחידי שבנק ישראל אמור לשלם הוא בדמות אינפלציה יותר גבוהה. בוא נגיד...זה לא בדיוק משהו שמדאיג את בנק ישראל אחרי שסיימנו את שנת 2020 עם אינפלציה שלילית של 0.7%.


האם זה רצוי בכלל? האם יש פה סיכונים? האמת שזה נושא לטור הבא. כרגע נתמקד במה עושים עם זה. לכל אלה שטוענים שבנק ישראל מפסיד ככה כסף כי שער הדולר ירד, אז ככה: בנק ישראל, רשמית, לא מודד את עצמו מול השקל. מבחינתו הוא מודד את עצמו דולרית - ודולר תמיד שווה דולר. העלות של בנק ישראל "ליצור" את הדולרים האלה היא השקלים שהוא הדפיס לשם כך. מאחר שהריבית על השקל היא 0.1, זו העלות של בנק ישראל.


בפועל, זה הרי לא באמת ככה. בנק ישראל מפרסם מאזן ודו"ח רווח והפסד בשקלים. ואם (כמו שהיה לו בעבר) יש לו רווחים, אז הוא מעביר דיווידנד לממשלה. בפועל כבר שנים בנק ישראל לא מעביר דיווידנד כזה. אבל שנה שעברה זו דוגמא מעניינת. בנק ישראל התחיל את 2020 עם יתרות של כ-130 מיליארד דולר. שער הדולר ירד מ-3.4550 שקלים ל-3.215 שקלים במהלך השנה ולכן הוא הפסיד כ-9 מיליארד דולר על האחזקה שלו (7%).


העניין הוא אבל שבנק ישראל לא סתם יושב על דולרים. כ30% מהיתרות מושקעות ביורו, והיורו עלה כ-12% במהלך השנה. בנוסף, כ-15% מהיתרות מושקעות במניות ואלה זינקו במהלך 2020. בסך הכל הרוויח בנק ישראל כ8.5 מיליארד דולר בשנה שעברה על התיק שלו. אז בפועל בנטו, בנק ישראל יצא די מאוזן משנה שעברה. לא רע בהתחשב בנסיבות.


עכשיו, האם הקניות של בנק ישראל השנה יצליחו להעלות את שער הדולר?

בשלב הראשון, כשבנק ישראל הודיע על התוכנית לרכישת 30 מיליארד דולר, הדולר זינק באותו היום מ-3.11 שקלים ל-3.19. בשבועיים לאחר מכן עלה השער גם ל-3.30 שקלים ואז הדרדר ל-3.24 שקלים. המוכרים הגדולים בהתחלה היו יצואנים ישראלים, אלה שנכנסו לפניקה מהירידה ל-3.11 שקלים ומבחינתם "העלייה" ל-3.25 שקלים היתה מספקת כדי לגדר את התזרים העתידי שלהם לחודשים קדימה, אם לא לכל השנה. אבל אחרי שהם סיימו, נראה שהרבה זרים קפצו על הדולר ומכרו אותו - אחרי שיצא הדו"ח החודשי של בנק ישראל לפיו נקנו כבר 6.8 מיליארד דולר רק בינואר.הרבה שחקנים בשוק המט"ח (כולל קולגות שלי) מאמינים שפירוש הדבר שהם לא יוכלו להמשיך לקנות לעוד זמן רב. אנדרו אביר, סגן הנגיד, והנגיד אמיר ירון אמרו ש-30 מיליארד זה המינימום שיקנו ולא המקסימום. אבל זה לא עבד והמומנטום של הדולר נעצר.

עד כאן איך הגענו עד הלום. מה מכאן והלאה?

אז אגיד ככה. הדולר-שקל מושפע בגדול משלושה גורמים.

1. הדולר בעולם.


2. הבורסות בעולם (כי המוסדיים בישראל צריכים לקנות אם הבורסות יורדות ולמכור אם הבורסות עולות).


3. זרם הכספים לישראל. העודף בחשבון השוטף והשקעות זרות.


אני לא יודע לאן הולכים הדולר בעולם, הבורסות או זרמי הכספים. יש לי דעה, אבל היא לא רלוונטית. ב-2020 קנה בנק ישראל 21 מיליארד דולר של מטבע חוץ. אבל זה לא עבד כי הכל עבד לטובת השקל. העודף בחשבון השוטף וההשקעות הזרות היו הכי גדולות בהיסטוריה. ישראל נכנסה למדד האג"ח העולמי ונכנסו לפה באופן חד פעמי עוד 5 מיליארד דולר. הדולר בעולם ירד 8%. מדד ה-spx עלה כ30% ומדד הנאסד"ק מעל 40%.

אז מה אני מנסה להגיד: 30 מיליארד דולר זה סכום עצום. נכון, אם הבורסות בארה"ב יעלו השנה שוב ב-30% והדולר בעולם ייחלש ב-8% נוספים (זה אומר שהיחס בין היורו לדולר יהיה 1.32) והעודף בחשבון השוטף יהיה כמו שנת השיא של 2020 – אז כנראה 30 מיליארד דולר לא יספיקו להעלות את שער הדולר שקל. כנראה זה יספיק להשאיר אותו באזור של 3.2 שקלים, פלוס-מינוס.


אבל מה אם שלושת הדברים האלה לא יקרו? אולי רק אחד מהם? זה עניין של הסתברות: אם הדולר בעולם רק יעמוד במקום (זה בעצם מה שעשה מתחילת השנה) והבורסות בעולם לא יעשו משהו מיוחד (נניח 7%-12% כמו שנה ממוצעת), אז 30 מיליארד דולר זה הרבה מעבר למה שצריך כדי לספוג את העודף בחשבון השוטף. אז הדולר-שקל יעלה כנראה משמעותית, וכנראה שזה מה שבנק ישראל בונה עליו.


האם זה מה שיקרה? לא יודע. אבל הסתברותית – מי שמוכר דולר-שקל צריך להבין שזה התסריט שהוא בונה עליו: החלשות משמעותית של הדולר בעולם, מניות שעולות 20%-25% לפחות ושנת שיא בהשקעות בישראל.


ונניח שזה יקרה. אז עם כל הטוב הזה שקרה בעולם אני כסוחר ארצה להיות בשורט על הדולר-שקל? הרי אני איאלץ להלחם בבנק ישראל כל הדרך. לא עדיף לקחת סכום קטן יותר של הון ולקנות יורו-דולר? או לקנות קולים על ה-spx?


בקיצור, אם אני אופטימי בנוגע לעולם אז הדולר כנראה לא יעלה – אבל זה אומר שהוא נכס לא מעניין. הסיבה היא שיש דרכים קלות יותר להרוויח מהאופטימיות שלי. אם לחילופין אני פסימי בנוגע לעולם אז יש פה סיכון לא סימטרי כי בנק ישראל קונה בדרך למטה. אבל הוא לא ימכור בדרך למעלה, נכון? להיפך בנק ישראל ימשיך לקנות גם במצב שבו הבורסות יורדות והדולר מתחזק בעולם. אז אם אני בפוזיציית שורט, והבורסות נופלות או הדולר מתחזק בעולם (כלומר טעיתי באופטימיות שלי), מי בדיוק הולך לחלץ אותי מהשורט שלי?


בשורה התחתונה, אני לא ממליץ פה על לונג או שורט. פשוט אומר שלהיות בשורט זה כנראה טרייד עם רווח מוגבל יחסית, לאור הרכישות של בנק ישראל. מי שאופטימי צריך לחפש דברים אחרים להשקיע בהם את זמנו. ומי שפסימי – דולר-שקל זה טרייד זול. אחרת מה, לקנות פוטים יקרים מאוד במניות?


עוד שאלה לטור הבא – נניח שבנק ישראל מצליח השנה להעלות את הדולר שקל, האם יוכל להמשיך עם המדיניות הזו לאורך זמן?


בהצלחה בשווקים,


ק'


קרדיט לדה מרקר: https://www.themarker.com/blogs/trader-k/BLOG-1.9549506?fbclid=IwAR2pIs6TTAFyAaAxDVzYMerW6iyHdFHcjabjX6I_Js-4MeprcwjBX6nR73o

5 views0 comments